Obecnie coraz więcej osób decyduje się na adopcję psów ze schroniska. Wynika to głównie z tego, że z roku na rok wzrasta świadomość społeczeństwa na temat sytuacji bezdomnych zwierząt w Polsce. Z jednej strony jest to zjawisko jak najbardziej pozytywne, jednak wraz z liczbą zaadoptowanych zwierząt wzrasta liczba tych, które wracają do schronisk od niezadowolonych właścicieli. W związku z tym rodzi się pytanie – czy każdy powinien adoptować zwierzę ze schroniska?
Problemy z wychowaniem
Należy być świadomym tego, że psy i koty w schroniskach mają już swoją przeszłość, która z reguły nie jest szczęśliwa. Bite, trzymane na łańcuchy, porzucone przez właścicieli – to tylko część historii, które można usłyszeć podczas adopcji zwierzęcia. Ponadto w schroniskach można znaleźć psy w różnym wieku, także te, które są już starsze i potrzebują godnego miejsca, aby przeżyć ostatnie lata swojego życia. Kilkuletnie psy mają już swoje nawyki i trudno jest je nauczyć nowych zasad, zwłaszcza jeśli przywykły do życia w schronisku. Osoby, dla których jest to nie do przyjęcia, wciąż mogą przygarnąć zwierzę ze schroniska, powinny one jednak już na początku uprzedzić, że poszukują młodego psa.
Wymagające zwierzęta
Nie ma co ukrywać, że zwierzęta ze schronisk często są nieufne i posiadają pewne charakterystyczne zachowania, takie jak błyskawiczne wyjadanie całej miski jedzenia czy strach, kiedy zostają same w domu. Ze względu na to potrzebują one wiele czasu i pracy, aby odzyskać zaufanie do człowieka. Dlatego na adopcję zwierzęcia ze schroniska powinni decydować się wyłącznie prawdziwi miłośnicy psów, które są w stanie poświęcić pupilowi swój czas i wysiłek na to, aby od nowa nauczyć go, że ludzie wcale nie są tacy źli.