Pies, dla wielu polskich rodzin to nieodłączny członek rodziny – czy to na wsi, czy też w mieście sporo osób trzyma w mieszkaniach psy. Co ważne, mentalność Polaków z roku na rok się coraz bardziej zmienia i nawet w warunkach wiejskich coraz rzadziej można spotkać psy na łańcuchach, a coraz częściej są to typowe domowe pieszczochy. Biorąc do siebie psa ze schroniska, trzeba zwrócić szczególną uwagę na kilka kwestii.
Przeszłość psa i jego charakter
Psy do schronisk trafiają z różnych powodów – niektórym umierają właściciele, jeszcze inne po prostu stają się problemem na pewnym etapie życia i wówczas są oddawane, a niektóre niestety zanim trafią do schroniska są bite i maltretowane i przechodzą istne piekło. Wybierając psiaka ze schroniska trzeba przeprowadzić dokładny wywiad z jego pracownikami, aby dowiedzieć się jak najwięcej o przeszłości wybranego czworonoga. Jeżeli bowiem był to wcześniej pies trzymany na łańcuchu, to zupełnie może nie odnaleźć się w miejskiej rzeczywistości. Podobnie jeżeli pies ma za sobą traumę – był na przykład bity, to może nie nadawać się do domów z małymi dziećmi, gdyż trudno będzie przewidzieć jego reakcje.
Pierwsze chwile w nowym domu
Miłośnicy psów wiedzą o tym, że z czworonogami nic nie da się załatwić za pomocą siły. Jedyną słuszną drogą jest cierpliwość, łagodne podejście oraz stosowanie systemu nagród za sukcesy. Najgorsze dla psiaka ze schroniska będą dwa pierwsze tygodnie w nowym otoczeniu. Może on wówczas być osowiały i wycofany – trzeba dać mu czas na adaptację w nowym środowisku. Warto na spokojnie oprowadzić psiaka po nowym domu przedstawiając wszystkich członków rodziny i pokazując gdzie psiak ma legowisko, a gdzie są jego miski. Ważne, aby od razu ustalić reguły i trzymać się ich od początku do końca – pomoże to uniknąć wielu problemów wychowawczych w przyszłości.