home Porady Witaminy dla każdego czworonoga

Witaminy dla każdego czworonoga

Zarówno pies jak i kot, bez względu na sposób spędzania czasu i miejsce życia oraz dietę, musi uzupełniać niedobory pewnych mikroelementów. Witaminy dla psa oraz kota to zestaw tych samych witamin, które powinien przyjmować każdy człowiek, albowiem dostarczenie odpowiedniego ich stężenie w codziennym jadłospisie może być problematyczne i czasochłonne – warto sięgać po gotowe produkty z linii nowoczesnych karm wzbogacanych nie tylko o witaminy od yarrowiacanifelox.pl, ale także np. jakościowe kwasy tłuszczowe z grup omega 3, 6 oraz 9.

Skutki niedoborów witaminowych

U człowieka jak i psa, skutki niedoboru określonych witamin i mikroelementów są bardzo zbliżone do siebie. Warto więc zadbać nie tylko o to, aby żyjący w domu pies przyjmował regularnie witaminy dla psa, ale także o to, aby witaminom tym towarzyszyła odpowiednia strawa. Najpoważniejsze efekty niedoboru danej witaminy dla psa, to m.in.:

  • problem ze wzrokiem – kurza ślepota (gorsze widzenie po zmroku), to najpoważniejszy objaw niedoborów witaminy A;
  • łamliwość kości i bóle stawowe oraz mięśniowe – są najczęstszym efektem ubocznym braku dostatecznej ilości witaminy D w organizmie;
  • kłopoty z krzepliwością krwi i pracą układu nerwowego oraz krwionośnego – mogą przyjmować skrajne formy schorzeń w przypadku braku witaminy K w diecie pupila.

Sposób podawania witamin

O skuteczności danej diety czy suplementacji zwierzaka decyduje często forma podania karmy. Wszystko dlatego, że przykładowe witaminy z grup A, E, D czy K, wchłaniają się do organizmu przy pomocy tłuszczy i warto, aby karma z witaminami miała tutaj również chociażby jakościowe tłuszcze np. pochodzenia rybnego. Z kolei witaminy z grup B i C wchłaniają się w obecności wody, co determinuje sposób ich podania czworonogowi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *