Zarówno pies jak i kot, bez względu na sposób spędzania czasu i miejsce życia oraz dietę, musi uzupełniać niedobory pewnych mikroelementów. Witaminy dla psa oraz kota to zestaw tych samych witamin, które powinien przyjmować każdy człowiek, albowiem dostarczenie odpowiedniego ich stężenie w codziennym jadłospisie może być problematyczne i czasochłonne – warto sięgać po gotowe produkty z linii nowoczesnych karm wzbogacanych nie tylko o witaminy od yarrowiacanifelox.pl, ale także np. jakościowe kwasy tłuszczowe z grup omega 3, 6 oraz 9.
Skutki niedoborów witaminowych
U człowieka jak i psa, skutki niedoboru określonych witamin i mikroelementów są bardzo zbliżone do siebie. Warto więc zadbać nie tylko o to, aby żyjący w domu pies przyjmował regularnie witaminy dla psa, ale także o to, aby witaminom tym towarzyszyła odpowiednia strawa. Najpoważniejsze efekty niedoboru danej witaminy dla psa, to m.in.:
- problem ze wzrokiem – kurza ślepota (gorsze widzenie po zmroku), to najpoważniejszy objaw niedoborów witaminy A;
- łamliwość kości i bóle stawowe oraz mięśniowe – są najczęstszym efektem ubocznym braku dostatecznej ilości witaminy D w organizmie;
- kłopoty z krzepliwością krwi i pracą układu nerwowego oraz krwionośnego – mogą przyjmować skrajne formy schorzeń w przypadku braku witaminy K w diecie pupila.
Sposób podawania witamin
O skuteczności danej diety czy suplementacji zwierzaka decyduje często forma podania karmy. Wszystko dlatego, że przykładowe witaminy z grup A, E, D czy K, wchłaniają się do organizmu przy pomocy tłuszczy i warto, aby karma z witaminami miała tutaj również chociażby jakościowe tłuszcze np. pochodzenia rybnego. Z kolei witaminy z grup B i C wchłaniają się w obecności wody, co determinuje sposób ich podania czworonogowi.