Wiele dzieci uwielbia małe zwierzęta. Stąd wielu rodziców często słyszy prośby o zaadoptowanie małego psa lub kota. O ile kilkulatkowi łatwo odmawiać, tłumacząc to brakiem odpowiedzialności u dziecka, o tyle nieco starsze dzieci potrafią mieć naprawdę przekonujące argumenty. Jak postąpić w tej sytuacji?
Miłośnicy psów stanowczo odradzają adopcję szczeniąt dla dzieci, jako że te potrafią bardzo szybko znudzić się nową zabawką i niemal dosłownie porzucić ją na rzecz rodziców, którzy często nie mają dostatecznie dużo czasu, by całą swoją uwagę poświęcić psu. Zwierzęta te są więc często zaniedbywane. Przed adopcją szczeniaka dla dziecka warto więc sprawdzić jego odpowiedzialność w przypadku nieco mniejszych, mniej wymagających zwierząt, takich jak chomik czy świnka morska. Jeżeli pociecha będzie przykładnie zajmować się zwierzęciem, organizować mu zabawę, karmić regularnie i sprzątać klatkę, wówczas można wziąć pod uwagę adopcję psa lub kota. Jednak nawet w tej sytuacji należy liczyć się z ewentualnością, że dziecko szybko się zniechęci, pozostawiając zwierzę na głowie rodziców.
Warto również pamiętać o tym, że żywe zwierzęta nigdy nie powinny być wręczane na zasadzie prezentów. Temat adopcji należy dokładnie omówić z dzieckiem i wspólnie wybrać psa, który od tego czasu będzie waszym towarzyszem. Choć żywe prezenty z pewnością robią wrażenie i wywołują radość u dziecka, równie dobrze mogą się im na dłuższą metę nie spodobać, a pies czy kot to nie lalka, którą można po pierwszej zabawie rzucić w kąt.